Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (25)

پارچه ریون چیست ؟

پارچه ریون چیست ؟

ریون الیاف نساجی و یا پارچه های ساخته شده از بازسازی سلولز است . اما ما در ایران اصولا پارچه ای را ریون می گویند که حالت کشی دارد و حتی توری . اما داستان ریون از این قرار است:

هزاران سال می گذشت و بشـر هم چنان پارچه های خود را از الیاف طبیعی، می بافت، یعنی از پنبه، پشم، ابریشم و کتان. این ها را الیاف طبیعی می نامند زیرا به همان صورتی که هست از گیاهان، یا از بدن حیوانات و یا از کرم ابریشم در اختیار ما قرار گرفته، مصرف می شوند. سپس در پرتوی دانش انسان توانست که خود نیز الیافی بسازد؛

الیاف ساخته دست بشر یعنی الیافی مصنوعی که اصلاً شباهتی با نخ طبیعی ندارند این اتفاق در حدود سال ۱۸۵۵ میلادی توسط شخصی به اسم “جرج ادمارس” صورت گرفت .

جرج ادمارس

جرج ادمارس – مخترع الیاف مصنوعی ریون

 

 

الیاف مصنوعی را از مغز چوب، پـنبه، شیر، زغال سنگ، آب، هوا و مواد بسیاری دیگر تهیه می کنند. برخی از الیاف مصـنوعی به قدری عالی ساخته می شوند که به ظاهر هیچ فرقی با الیاف طبیعی ندارند. در میان این ها از همه معروف تر گویا ریون است که از پنبه یا مغز چوب به دست می آید. البته از مغز چوب، کاغذ هم می سازند، و از پنبه نیز مواد منفجره تهیه می کنند. در تمام گیاهان یک ماده شیمیایی وجود دارد به نام سلولز .

{ دستگاه برای نخ ریسی ویسکوز برای ابریشم مصنوعی همان ریون های اولیه از سال ۱۹۰۱ }

 دستگاه نخ ریسی

دستگاه برای نخ ریسی ویسکوز

 

 

آیا می دانید که پنبه هم سلولز است. سلولز از نظر شیمیایی به شکل مایع غلیظی است که اگر آن را به شیوه‌ خاصی به عمل آورند، نخ و برخی از فرآورده های دیگر از آن به دست می آید. ریون را به اشکالی گوناگون می توان ساخت. یعنی می توان آن را مانند ابریشم، پشم و یا کتان به عمل آورد.

چند نمونه پارچه ریون

چون ریون ساخته دست بشر است آن را به هر گونه ای که بخواهد در می آورد، مثلاً کوتاه و پرزدار یا بلند و کشیده مانند رشته ابریشم. از به هم تابیـدن ریون های کوتاه و پرزدار، نخـی شبیه الیاف پشم و کتان، به دست می آید و پارچه هایی که از آن بافته می شوند شکل پارچه های پشمی یا نخی هستند. ولی برای جامه های کشباف و جوراب از«نخ ریون» استفاده می کنند. نوعی نخ مخصوص و ضـخیم ریون در تهیه‌ ی طناب لاسـتیک اتومبیل و همراه کائوچوی مصنوعی به کار می رود. به هنگام تابیدن یا به عمل آوردن ریون، گاهی الیاف بلند پاره می شوند و یا در هم گیر می کنند. در گذشته، این ها را مواد بی مصرف پنداشته همه را دور می ریختند، ولی بعـداً دریافتند که می توان همین الیاف پاره و به هم گره خورده را با ماشین های پشم ریسی شانه کرد و آن ها را به صورت نخ، ریسـید. این کشف زمینه ای جدید در صنایع ریون گشود. زیرا نخ هایی که بدین گونه به دست می آیند نرم و پرزدار بوده حالت پارچه های پشمی و یا پشمی بسیار ظریف{فلانل} را پیدا می کنند. از آن پس دیگر چنین مواد را که قبلاً بی مصرف می پنداشتند، عمداً به وجود می آورند تا با ریسیدن آن ها بتوانند نخ برای تهیه‌ پارچه های بسیار مرغوبی فراهم بیاورند.

منابع:

شبکه آموزش سیما

ویکی پدیا

 دیدن مجموعه لباس های ریون

گالری عکس پارچه ریون

پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون پارچه ریون

درج نظر


:good: 
:rose: 
:heart: 
;) 
:yahoo: 
:-) 
:bye: 
more...
 
بهینه سازی برای موتورهای جستجو توسط یک سئو.